A- A A+

Od 16 kwietnia: obowiązek zasłaniania ust i nosa

 
16 kwietnia w życie wchodzi nakaz Ministerstwa Zdrowia dotyczący zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Może to do tego posłużyć maseczka, ale jeśli nie posiadamy takiej, część twarzy można zakryć chustką lub szalikiem. Według wytycznych Ministerstwa Zdrowia usta i nos musimy zakryć kiedy jesteśmy w sklepie, na ulicy, w komunikacji miejskiej, na spacerze z psem, w urzędach lub taksówce.
 
NIE MUSIMY zakrywać nosa i ust, jeśli jesteśmy w domu, jedziemy samochodem sami lub z domownikiem, zakrywać części twarzy nie muszą także dzieci do 4 roku życia, jeśli mamy problem z oddychaniem. Nosa i ust nie muszą zakrywać także duchowni podczas sprawowania mszy oraz kierowcy w komunikacji miejskiej.
 
Jeśli nie posiadamy profesjonalnej maseczki, swoją twarz możemy zakryć szalikiem lub chustką. Ministerstwo Zdrowia przypomina, że możemy przechodzić zakażenie koronawirusem bezobjawowo. Zasłonięcie twarzy ochroni innych przed zarażeniem, którzy tę chorobę mogą przejść znacznie gorzej niż my.
 
Za brak maseczki może czekać mandat wysokości 500zł, ale nie w każdym przypadku. – Dajemy sobie te pierwsze dni na to, aby przypominać, pouczać, informować. Mandat otrzyma ta osoba, która będzie odmawiać zasłonięcia nosa i ust – informuje Komenda Główna Policji.
 
DO GÓRY