A- A A+

KORONAWIRUS - co musisz wiedzieć

Z powodu zaniepokojenia naszych mieszkańców zarażeniem koronawirusem apelujemy o zachowanie spokoju oraz edukację w tym zakresie.
Koronawirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową, np. grypie sezonowej (w przypadku której szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Często myj ręce, używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów / żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce, używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu – płynów / żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
Unikaj dotykania oczu, nosa i ust, ponieważ dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Jeśli dotkniesz oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możesz przenieść wirusa z powierzchni na siebie.
 
Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w północnych Włoszech, Chinach, Korei Południowej, Iranie, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze lub Tajwanie i zaobserwowałeś u siebie objawy takie, jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, to bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno - epidemiologiczną lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno - zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
 
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Wszelkie informacje dla podróżujących dostępne są pod adresem gov.pl/koronawirus oraz na stronie gis.gov.pl.
 
Wykaz oddziałów zakaźnych w Polsce przedstawia Ministerstwo Zdrowia: https://www.gov.pl/att…/d8447bdf-d59a-4c82-bf9a-8eebb13d379a
 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Instrukcja, jak poprawnie i skutecznie myć ręce:
 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Inne przydatne informacje:
 
 
 
DO GÓRY